Jak velký je rozdíl v kvalitě vzduchu v domácnosti, v lese a u vodopádů?

15. 5. 2020 | redakce

Zdravé bydlení je dnes základním kamenem kvalitního života lidí. Absolutní novinkou na poli materiálů prokazatelně zlepšujících kvalitu vzduchu v interiéru je produktová řada Baumit Ionit – interiérová barva a stěrka nové generace.

Kouzlo záporných iontů

Proč je kvalita vzduchu v interiéru pro lidský organismus důležitá? Téměř 90 % svého času trávíme v uzavřených prostorách a kvalita vzduchu v interiéru tak ovlivňuje naše fyzické i psychické zdraví.

Dáme-li do vzájemného protikladu pobyt ve vydýchané místnosti za zvukového doprovodu ventilátoru osobního počítače či klimatizační jednotky a dýchání čerstvého vzduchu podbarveného šuměním vody přírodního vodopádu, bude asi volba v setrvání na zvoleném místě jasná. „V přírodě velmi vnímáme mnohem příjemnější dýchání, které se následně projevuje na naší klidné mysli. Dochází totiž k celkovému okysličení lidského organismu. Málokdo však ví, že onoho efektu zdravého dýchání je dosaženo množstvím záporně nabitých částic vzduchu,“ vysvětluje Ing. Tomáš Korecký, Ph.D., produktový manažer společnosti Baumit, a dodává: „Právě ty se nejvíce vyskytují ve volné přírodě a jejich celkové množství je znásobeno například v blízkosti již zmíněných vodopádů, v lese, v jeskyních či po vydatné bouřce.“ 

Dvojí benefit

Fungování Ionitu je založeno na principu pohybu a vzájemné interakce velkého množství pozitivních a negativních nábojů, které se nacházejí na povrchu tohoto nátěru a jsou v rovnováze. Proto povrch tvořený Ionitem nemá elektrický náboj, je neutrální. Pokud však na stěnu naneseme dvě až tři vrstvy barvy Baumit IonitColor, začne povrch přitahovat molekuly vodní páry, které se následně vlivem působení silového pole roztrhnou a vracejí se zpět do prostoru. Ionizované částice vzduchu na sebe totiž vážou prach a pyl. Zvyšuje se tak jejich hmotnost, tudíž poměrně rychle padají k zemi, což zamezuje jejich případnému vdechnutí.

Tento proces tvorby vzdušných iontů je neustálý a lze ho jednoduše přirovnat například k funkci magnetu. Výsledkem je výrazné zvýšení koncentrace zdraví prospěšných záporných iontů s pozitivním vlivem na regeneraci buněk v lidském organismu, stabilizace srdeční a dýchací činnosti a celkové zklidnění nervového systému člověka.

Zdravé bydlení s Baumit Ionit
Zdravé bydlení s Baumit Ionit

Koncentrace v číslech

K základní orientaci slouží přibližné hodnoty koncentrace záporných iontů:

  • Vzduch v městském bytě: 50 – 100 iontů/cm3
  • Vzduch v lese: 1000 – 5000 iontů/cm3
  • Vzduch u vodopádů: 10000 – 50000 iontů/cm3

Jak docílit čerstvého vzduchu v domácnosti?

V interiérech doporučujeme použití výrobků z řady Baumit Ionit. Potřebné množství interiérové barvy Baumit IonitColor, případně v kombinaci se spotřebou minerální stěrky Baumit lonitSpachtel, pro svůj projekt zjistíte snadno v aplikaci Quido kalkulátor.

Baumit lonit - balení 14 litrů
Baumit lonit - balení 14 litrů
Baumit, spol. s r.o.

Baumit, spol. s r.o.
Průmyslová 1841, 25001 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Tel: +420 326 900 400

Další články

Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky

V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.

Začněte s videoprohlídkami nemovitostí, zvládnete to sami

Nejde o žádnou závratnou novinku, přesto je používá jen 2 % makléřů. Přitom jen samotná skutečnost, že je v náhledu připojené video, zvyšuje míru zobrazení realitního inzerátu až 4x. Jak začít s videoprohlídkami?

Zákon o realitním zprostředkování: co znamená jeho novela pro klienty?

Český realitní trh čeká v tomto roce řada změn. Prezident podepsal zákon o realitním zprostředkování, jehož hlavním záměrem je vyšší ochrana klientů a celkové zkvalitnění realitních služeb. Jaké změny můžete očekávat?

Buďte opatrní při uzavírání rezervační smlouvy s realitní kanceláří

Rezervační smlouva je první, co vám jako zájemci o nemovitost realitní kancelář nabídne k podpisu. Proč je vnímaná jako riziko? Vyvarujte se chyb při jejím uzavírání.

Zvyšování nájemného má svá pravidla. Znáte je?

Pronajímatel má sice právo na úpravu výše nájmu, ovšem musí dodržet určitá pravidla stanovená nájemní smlouvou nebo zákonem. V jakých případech je navýšení nájemného oprávněné? O kolik je přípustné a za jakých podmínek? Existuje jeho maximální hranice? A jaká pravidla musí obě strany respektovat?

Nájemné v Praze se zdražuje. Jak zjistíte optimální tržní výši nájmu nemovitosti?

Podle nejnovější analýzy bydlení, kterou zpracovala firma Deloitte, ceny nájemného v Praze rostou, a to zejména na pražských sídlištích. Jak ale zjistit férovou cenu nájmu, kterou požadovat či akceptovat? A co riskujete při špatném stanovení výše nájmu?