Jak si rozdělit finance ve vztahu a proč šetřit na drobné opravy?

22. 1. 2021 | redakce

Odborníci se shodují na tom, že je důležité mít ve vztahu vyřešené peníze. To ostatně dokazuje také průzkum, podle kterého se až 25 % českých párů hádá kvůli penězům. Jak tedy finance rozdělit a proč si odkládat peníze na drobné opravy bytu?

Jak řešit finance v páru?

Každý vztah je jiný a každý pár s financemi hospodaří odlišně. Univerzální recept tedy neexistuje, je však dobré řídit se radami odborníků, díky kterým můžete předejít hádkám. I když většina lidí o rozdělení financí nemluví ráda, partnerské finance by měly být vyřešené už na počátku vážnějšího vztahu. Přečtěte si naše tipy, které vám rozdělení financí usnadní. 

Nic nezatajujte 

Pokud má jeden z partnerů dluhy, měl by o tom jeho protějšek vědět. Je důležité, abyste se seznámili s finanční situací svého partnera. Sepište si proto své příjmy a výdaje a před partnerem nic nezatajujte, v budoucnu by vás finanční situace partnera mohla dohnat. 

Výdaje by měly vyhovovat oběma stranám 

Jak vyřešit situaci, kdy jeden z partnerů vydělává více než ten druhý? Měli by oba na domácnost přispívat stejnou částkou? Jedná se o velmi často diskutované téma. I v tomto případě však platí, že tuto situaci každý pár řeší individuálně. Vždy by však výdaje ve vztahu měly být nastavené tak, aby vyhovovaly oběma.

O svých financích s partnerem otevřeně mluvte (Zdroj: pixabay.com)
O svých financích s partnerem otevřeně mluvte (Zdroj: pixabay.com)

Uvažujte o společném účtu 

Společný účet vám usnadní spravovat výdaje při společném bydlení s partnerem. O rodinných financích budete mít díky společnému účtu lepší přehled a lépe se vám také budou plánovat pravidelné i větší výdaje. V praxi to nejčastěji funguje tak, že partneři mají společný účet, ze kterého platí nájem, energie, jídlo a další výdaje, a ke společnému účtu má každý z nich svůj individuální účet určený pro osobní výdaje. Pokud se rozhodnete pro společný účet, volte takový, který nabízí vedení zdarma a zaměřte se i na to, jestli nabízí nějaké výhody. Jednat se může například o výhodnější úrok na spořicím účtu.

Finance na opravy bytu

Při řešení financí byste neměli zapomínat ani na drobné opravy v bytě. Pokud nemáte vlastní byt, ale jste v nájmu, je také dobré vědět, kdy náklady platí pronajímatel a kdy nájemník. Tyto informace vám mohou pomoci k tomu, abyste měli představu, kolik peněz byste si měli odložit stranou.

Kdy platí opravy pronajímatel?

V případě, že pronajímatel pronajímá zařízený byt, měl by do nájemní smlouvy uvést stav bytu, veškeré vybavení a také uvést, kdo bude platit opravy bytového zařízení nebo náhradu vysloužilého spotřebiče. Ideální je vše sepsat do předávacího protokolu. Pokud placení oprav není upraveno ve smlouvě, podle občanského zákoníku by měl běžnou údržbu bytu a drobné opravy v nájemním bytě provádět nájemce.

Mezi drobné opravy patří podle vládního nařízení č. 308/2015 Sb., například opravy vypínačů a zásuvek, výměny zámků, opravy podlahových krytin a kuchyňských linek nebo oprava sporáků a vestavěných skříní. Řadí se sem však i drobné opravy, jejichž cena nepřevyšuje 1000 Kč. Pro náklady na drobné opravy v nájemním bytě však existuje roční limit 100 Kč na každý metr čtvereční podlahové plochy bytu. Pokud se dosáhne tohoto limitu, opravy platí nájemce.

Některé drobné opravy platí pronajímatel, jiné nájemník (Zdroj: pixabay.com)
Některé drobné opravy platí pronajímatel, jiné nájemník (Zdroj: pixabay.com)

Kdy platí opravy nájemník?

A kdy tedy drobné opravy v pronajatém bytě platí nájemník? Pokud se nejedná o opotřebení nebo poruchu a nájemník způsobil škodu na zařízení bytu svou nedbalostí, platí opravy sám. 

Ať už jste tedy v pozici nájemce nebo nájemníka, je vždy dobré mít bokem peníze, které jsou vyčleněné na drobné opravy v bytě. V tomto případě se přímo nabízí vytvoření finanční rezervy na spořicím účtu.

Spořicí účty

Ideálním způsobem, jak si vytvořit finanční polštář na drobné opravy bytu, jsou společné spořicí účty, které se v posledních měsících těší čím dál tím větší oblibě Čechů. Vliv na potřebu spořit má samozřejmě i současná koronavirová krize. Peníze se na spořicích účtech zhodnocují, a navíc je můžete kdykoliv vybrat. Mezi klíčové výhody spořicích účtu tedy patří vyšší úrok než na běžném účtu a ze zákona pojištěný vklad až do výše 100 000 Eur. Mnoho spořicích účtů také nabízí založení, vedení a výpisy zdarma.

Spořicí účty poskytuje většina bank. U které banky si tedy spořicí účet založit? S výběrem vám může pomoci tento článek, který představuje nejlepší spořicí účty v roce 2020 a přibližuje jejich výhody a nevýhody.

TIP: Spořicí účet ING Konto

Podle srovnání na webu kurzy.cz je spořicí účet ING Konto nejlepším spořicím účtem u nás. Jedná se o nejstarší moderní spořicí účet v České republice, který si pravidelně odnáší ocenění ve Zlaté koruně, jež každoročně představuje nejlepší finanční produkty. 

Jaké jsou výhody ING Konta?

Založení ING Konta je zdarma a jeho vedení je také zcela bez poplatků. S tímto účtem budete mít peníze ihned k dispozici a můžete počítat s úrokovou sazbou 0,3 % p. a. při zůstatku 300 000 Kč a sazbou 0,1 % p. a. při zůstatku převyšujícím tuto částku. Účet můžete snadno založit telefonicky nebo online.

Další výhodou tohoto účtu jsou i pravidelné akční nabídky, od 1. 12. 2020 do 31. 12. 2020 můžete například za doporučení ING Konta nebo ING Podílových fondů získat finanční odměnu až 1000 Kč.

ING Bank N.V.

ING Bank N.V.
Českomoravská 2420/15, 19000 Praha
Tel: +420 770 194 297

Další články

Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost

Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.

Při výběru materiálu pro chaty u jezera Katlov byl Ytong jasnou volbou

Hledáte klidné místo poblíž vody s možností odpočinku, výletů do okolí či rybolovu a nechcete dělat kompromisy v ubytování? Tak právě pro vás jsou určené nové rodinné chaty u jezera Katlov, které proslavil u nás i ve světě známý rybář Jakub Vágner, tvář nového areálu Katlov Homes. Majitelkou a manažerkou areálu je jeho sestra Tereza Aster Vágnerová. Ona a její manžel Ing. arch. Petr Aster si pro hrubou stavbu nových chat vybrali pórobeton Ytong.

Vyplatí se nyní nákup hotelu nebo penzionu?

Lákala vás vždy představa, že budete podnikat v hotelnictví? V následujícím článku vám přiblížíme, zda se nyní vyplatí nákup hotelu nebo penzionu a proč je tak důležité jeho vybavení.

Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky

V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.

Jak vyřešit spoluvlastnictví zděděné nemovitosti?

Zdědili jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti a chtěli byste se ho zbavit? To může být celkem oříšek, zejména pokud se neshodnete se všemi spoluvlastníky. V takovém případě existuje několik možností, jak postupovat, které zde přiblížíme.

Jak prověřit potenciálního nájemníka?

Pronájem nemovitosti je skvělým zdrojem pasivního příjmu, ale najít spolehlivého nájemníka může být obtížné. Realitní samoobsluha ve spolupráci s nebankovním registrem přichází s inovativní službou lustrace nájemníka, která minimalizuje riziko při výběru nových obyvatel vaší nemovitosti.

TOPlist