Jak mít v době odkladu splátek hypotéku pod kontrolou?

29. 5. 2020 | redakce

S nástupem koronaviru banky z vlastní iniciativy umožňovaly lidem odklad splátek úvěrů. Později vláda vyhlásila zákonné moratorium na splátky úvěrů a klienti se mohli rozhodnout, zda využijí 3 nebo 6 měsíčních splátkových prázdnin. Je potřeba však počítat s tím, že délka splácení se adekvátně prodlouží o dobu, po kterou běžel odklad splátek. A vzhledem k tomu, že je jistina úvěru i nadále úročena, tak také o dobu nutnou ke splacení úroků, které budou nabíhat po dobu odkladu.

Zájem o odklad předčil očekávání

Možnosti odkladu splátek úvěru využily stovky tisíc klientů. Zájem odklad splátek banky překvapil. Podle dat Bankovní asociace se ve většině případů jednalo o žádosti o odklad splátek spotřebitelských úvěrů (64 %). Hypotéky tvořily 24 % a úvěry pro právnické osoby 12 %. 

„Odklad splátek je efektivní způsob, jak okamžitě ulevit lidem v době výpadku příjmu. „Vzhledem k aktuální situaci se jednalo o velice účinné opatření, které pomohlo jak klientům, ale i bankám. Banky se mohou vtéto vypjaté době soustředit na řízení rizika u nově sjednávaných smluv a klienti mají nyní prostor na úpravy rodinného cashflow,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. 

Zdroj: ČNB, Poradci-sobě.cz
Zdroj: ČNB, Poradci-sobě.cz

Jak si nenechat přerůst hypotéku přes hlavu?

Na život bez splátek se však velice dobře zvyká. Klientům s hypotékou využívajícím aktuálně odkladu splátek proto doporučujeme, aby se - pokud možno - snažili každý měsíc „ušetřený“ obnos odpovídající pravidelným měsíčním splátkám vyčlenit bokem rodinného rozpočtu. Odložit dejme tomu na spořící účet, který banky k běžným účtům zpravidla bez dalších poplatků nabízejí a teprve když domácnosti dojdou běžné provozní peníze, tak použít peníze z této „druhé kapsy“. 

Díky tomu jednoduchému principu jednak domácnost zjistí, kolik korun jí v rozpočtu měsíčně schází a zároveň si úplně neodvykne na pravidelné splácení. Navíc pokud domácnosti v obálce nějaké peníze zbudou, tvoří si rezervu na pozdější dobu. Nikdo zatím neví, jak to bude na podzim po skončení splátkových prázdnin. Bohužel může přijít druhá vlna koronaviru, může se prohloubit nezaměstnanost.    

Odklad splátek nyní dopady koronaviru maskuje

Míra nesplácených úvěrů se v době před vypuknutím koronavirové krize pohybovala na rekordních minimech. Podle dat ČNB podíl nesplácených hypoték v posledních 8 měsících klesl pod 1 procento. Předpokládáme, že díky možnosti odkladu splátek toto číslo výrazně neporoste ani v následujících 3 resp. 6 měsících, takže skutečný dopad koronaviru na české domácnosti a úvěrové kmeny bank bude možné vyhodnotit až na podzim. Tedy pokud v průběhu této doby nedojde k nějakým dalším změnám a dejme tomu dalšímu prodloužení splátkových prázdnin.

Tip: Zajímá vás, jaký dopad bude mít odklad splátek na spotřebitele? Panelovou diskuzi na toto téma můžete zhlédnout na portálu Poradci-Sobě.cz. 

Zdroj: Golem Finance, Česká bankovní asociace, Poradci-sobě.cz

GOLEM FINANCE s.r.o.

GOLEM FINANCE s.r.o.
Jeremenkova 763/88, 14000 Praha
Tel: +420 272 103 218

Další články

Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky

V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.

Začněte s videoprohlídkami nemovitostí, zvládnete to sami

Nejde o žádnou závratnou novinku, přesto je používá jen 2 % makléřů. Přitom jen samotná skutečnost, že je v náhledu připojené video, zvyšuje míru zobrazení realitního inzerátu až 4x. Jak začít s videoprohlídkami?

Zákon o realitním zprostředkování: co znamená jeho novela pro klienty?

Český realitní trh čeká v tomto roce řada změn. Prezident podepsal zákon o realitním zprostředkování, jehož hlavním záměrem je vyšší ochrana klientů a celkové zkvalitnění realitních služeb. Jaké změny můžete očekávat?

Buďte opatrní při uzavírání rezervační smlouvy s realitní kanceláří

Rezervační smlouva je první, co vám jako zájemci o nemovitost realitní kancelář nabídne k podpisu. Proč je vnímaná jako riziko? Vyvarujte se chyb při jejím uzavírání.

Zvyšování nájemného má svá pravidla. Znáte je?

Pronajímatel má sice právo na úpravu výše nájmu, ovšem musí dodržet určitá pravidla stanovená nájemní smlouvou nebo zákonem. V jakých případech je navýšení nájemného oprávněné? O kolik je přípustné a za jakých podmínek? Existuje jeho maximální hranice? A jaká pravidla musí obě strany respektovat?

Nájemné v Praze se zdražuje. Jak zjistíte optimální tržní výši nájmu nemovitosti?

Podle nejnovější analýzy bydlení, kterou zpracovala firma Deloitte, ceny nájemného v Praze rostou, a to zejména na pražských sídlištích. Jak ale zjistit férovou cenu nájmu, kterou požadovat či akceptovat? A co riskujete při špatném stanovení výše nájmu?