Jak dosáhnout na hypotéku bez vlastního kapitálu?

25. 3. 2021 | redakce

Bydlení je v dnešní době drahá záležitost. Abyste byli schopni dosáhnout na hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek, kam mimo jiné spadá také vlastní kapitál. Jinak řečeno, banka vám nepůjčí celou částku, za kterou nemovitost kupujete, ale pouze část. Zbytek musíte doplatit ze svého. Co když, ale vlastní kapitál nemáte? Podívejte se s námi na možnosti, jak získat hypotéku bez vlastního kapitálu.

Co je běžně potřeba k získání hypotéky

První podmínkou je věk žadatele. Musí vám být alespoň 18 let, abyste hypotéku mohli získat. Důležitý je i věk, do kterého musíte peníze splatit. Ten se pohybuje většinou do 70ti let.

Dalším kritériem je příjem. Ten musí být takový, aby se podle něj dalo usoudit, že jste schopni hypotéku splácet. Podle České národní banky by neměla výše splátky překročit 50 % čistého měsíčního příjmu.

Na třetí místo můžeme zařadit takzvanou bonitu, která je celkovým obrazem finanční situace žadatele a toho, zda je schopen hypotéku splatit. Kromě příjmů se bere ohled také na finanční historii a další dluhy a půjčky.

S tím se pojí téma záznamů v registrech dlužníků, jako jsou BRKI, SOLUS nebo NRKI. Poskytovatelé hypoték berou v úvahu záznamy za posledních 3–5 let, tedy i splacené dluhy. Banky jsou ze zákona povinny registry zkontrolovat. Jak se, ale po nahlédnutí rozhodnou, je pouze na nich.

Dalším bodem je nutnost ručit nemovitostí. Většinou se jedná o tu, kterou kupujete, ale není to podmínkou. Dále je tu několik podmínek stanovených Českou národní bankou. Tou je maximální hranice takzvaného LTV (poměr výše půjčky vůči ceně nemovitosti). Maximálně si lze půjčit 80 %, avšak v určitých případech i 90 %.

Zástava nemovitosti

Teď už se, ale podívejme, zda je možné získat 100 % hypotéku, aniž byste měli vlastní kapitál.

V zásadě dnes je jedinou možností tohoto docílit u výstavby nemovitosti, kde žadatel musí vlastnit alespoň pozemek. A zároveň aby odhad nemovitosti, kterou pořizujete vyšel na vyšší částku, o 10-20 %, než potřebujete půjčit. Ve výhodě jsou ti, pro které rodiče mají pozemek nebo část pozemku pro výstavbu. To může pomoci mladým žadatelům, kteří by jinak na vlastní bydlení nedosáhli. Situaci může také zlepšit zástava druhé nemovitosti. Ve chvíli, kdy se zůstatek úvěru dostane pod částku, kterou je schopna pokrýt jen nová nemovitost, lze požádat o vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy.

Pomoci může spoludlužník

Role spoludlužníka je obdoba dřívějšího výrazu ručitel. Princip je jednoduchý – spoludlužník na sebe bere všechny závazky jako ten, kdo si půjčuje. V případě, že nebudete schopni hypotéku splácet, je spoludlužník povinen doplatit ji za vás. Spoludlužníků může být více. Nejčastěji to však bývá manžel nebo manželka. Pro spoludlužníka pak platí podobné podmínky, jako jsme si popsali výše. Spoludlužník může výrazně zvýšit šanci na získání hypotéky. V případě partnerů lze o hypotéku žádat společně.

Pokud se zavážete být spoludlužníkem, tedy když se například zaručíte za partnera, aby dosáhl na půjčku, tak ve chvíli, kdy je dostatečně bonitní (například se mu zvýší plat), se můžete ze spoludlužnictví vyvázat.

Úvěr k hypotéce

V případě, že jednoduše potřebujete vyřešit chybějících 10 % a nevyhovuje vám ani jedna z výše popsaných možností, můžete si půjčit v rodině, nebo u známých. Pokud si vaše partnerka nebo váš partner vezme hypotéku na sebe, vy si můžete vzít klasickou půjčku, abyste zbylých 10 % získali a mohli tyto prostředky bance doložit.

Ať už zvažujete kteroukoli variantu, doporučujeme se poradit nejlépe s nezávislým odborníkem na hypotéky. V současné online době je nejjednodušší navštívit nějaký online portál, který se na hypotéky specializuje. Např. www.hypotecnikalkulacka.cz

inFinance s.r.o.

inFinance s.r.o.
Spojenců 2644/31, 19300 Praha
Tel: +420 606 515 124

Další články

Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost

Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.

Při výběru materiálu pro chaty u jezera Katlov byl Ytong jasnou volbou

Hledáte klidné místo poblíž vody s možností odpočinku, výletů do okolí či rybolovu a nechcete dělat kompromisy v ubytování? Tak právě pro vás jsou určené nové rodinné chaty u jezera Katlov, které proslavil u nás i ve světě známý rybář Jakub Vágner, tvář nového areálu Katlov Homes. Majitelkou a manažerkou areálu je jeho sestra Tereza Aster Vágnerová. Ona a její manžel Ing. arch. Petr Aster si pro hrubou stavbu nových chat vybrali pórobeton Ytong.

Vyplatí se nyní nákup hotelu nebo penzionu?

Lákala vás vždy představa, že budete podnikat v hotelnictví? V následujícím článku vám přiblížíme, zda se nyní vyplatí nákup hotelu nebo penzionu a proč je tak důležité jeho vybavení.

Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky

V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.

Jak vyřešit spoluvlastnictví zděděné nemovitosti?

Zdědili jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti a chtěli byste se ho zbavit? To může být celkem oříšek, zejména pokud se neshodnete se všemi spoluvlastníky. V takovém případě existuje několik možností, jak postupovat, které zde přiblížíme.

Jak prověřit potenciálního nájemníka?

Pronájem nemovitosti je skvělým zdrojem pasivního příjmu, ale najít spolehlivého nájemníka může být obtížné. Realitní samoobsluha ve spolupráci s nebankovním registrem přichází s inovativní službou lustrace nájemníka, která minimalizuje riziko při výběru nových obyvatel vaší nemovitosti.

TOPlist