Energetickou náročnost budovy je nutné uvádět již v inzerci

13. 1. 2015 | Markéta Mazancová

Od roku 2013 existuje podle novely zákona o hospodaření energií (č. 406/2000 Sb.) povinnost při prodeji či pronájmu určitého typu budov předkládat PENB. Ten by měl sloužit jako ochrana spotřebitele, tedy kupujícího, příp.nájemce. A měl by mu prozradit, jak energeticky náročná daná budova je. Energetická třída (hodnotí se A,B,C,D...až G, které je nejhorší) by měla být uvedena již v inzerci nemovitosti. Pokud zde uvedena není, nebo PENB není k dispozici, má se za to, že budova má nejhorší energetickou třídu G, a toto by také v inzerci mělo být uvedeno.

Kdy potřebujeme PENB (průkaz energetické náročnosti budovy)?

Při prodeji nebo pronájmu budov těchto typů:

  • Novostavba rodinného domu. V tomto případě většinou podklady pro vypracování zadává projektant, který má stavbu RD na starosti.
  • Při prodeji rodinného domu, který není novostavbou. Pokud byl domu alespoň z 25% vyměněn vnější plášť, měl by být zpracován průkaz nový, takový který by ukazoval lepší hodnoty.
  • Při novém pronájmu rodinného domu.
  • Při prodeji či novém pronájmu bytového domu jako celé budovy.
  • Při prodeji bytu. Zde však existuje vyjímka! Pokud prodáváte byt, postačí předložit vyúčtování spotřeby za 3 po sobě jdoucí účetní období.
  • Od 1.1.2015 je povinnost pro bytové domy se vztažnou plochou větší než 1500 m2 mít PENB zpracovaný. 
  • Veřejné budovy se vztažnou plochou větší než 500 m2.
  • U kancelářských komerčních budov platí to samé jako u bytových domů.

Vyjímky, které PENB nevyžadují:

  • Budovy se vztažnou plochou menší než 50 m2.
  • Budovy pro náboženské účely jakými jsou kostely, mešity či chrámy.
  • Objekty využívané pro rodinou rekreaci, tedy chaty a chalupy.
  • Průmyslové a zemědělské budovy se spotřebou do 700 GJ.
  • Domy z roku 1947 a starší. Pokud se prodávající s kupujícím písemně dohodnou, není PENB potřeba. Nicméně u starších domů většinou PENB spadá do třídy G.

Kolik stojí vypracování?

Ceny různých firem se mohou zcela zásadně lišit. Cenu ovlivňuje samozřejmě také obtížnost a rozsáhlost objektu a kvalita podkladů. U budov, k nimž chybí stavební dokumentace bude cena samozřejmě vyšší. Řádově se však pohybuje mezi 2000,-Kč - 12 000,-Kč.


Zdroj: www.ČESKÉREALITY.cz, www.shutterstock.com

Historická zástavba
Historická zástavba
Starší bytové domy
Starší bytové domy

Další články

Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost

Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.

Při výběru materiálu pro chaty u jezera Katlov byl Ytong jasnou volbou

Hledáte klidné místo poblíž vody s možností odpočinku, výletů do okolí či rybolovu a nechcete dělat kompromisy v ubytování? Tak právě pro vás jsou určené nové rodinné chaty u jezera Katlov, které proslavil u nás i ve světě známý rybář Jakub Vágner, tvář nového areálu Katlov Homes. Majitelkou a manažerkou areálu je jeho sestra Tereza Aster Vágnerová. Ona a její manžel Ing. arch. Petr Aster si pro hrubou stavbu nových chat vybrali pórobeton Ytong.

Vyplatí se nyní nákup hotelu nebo penzionu?

Lákala vás vždy představa, že budete podnikat v hotelnictví? V následujícím článku vám přiblížíme, zda se nyní vyplatí nákup hotelu nebo penzionu a proč je tak důležité jeho vybavení.

Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky

V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.

Jak vyřešit spoluvlastnictví zděděné nemovitosti?

Zdědili jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti a chtěli byste se ho zbavit? To může být celkem oříšek, zejména pokud se neshodnete se všemi spoluvlastníky. V takovém případě existuje několik možností, jak postupovat, které zde přiblížíme.

Jak prověřit potenciálního nájemníka?

Pronájem nemovitosti je skvělým zdrojem pasivního příjmu, ale najít spolehlivého nájemníka může být obtížné. Realitní samoobsluha ve spolupráci s nebankovním registrem přichází s inovativní službou lustrace nájemníka, která minimalizuje riziko při výběru nových obyvatel vaší nemovitosti.

TOPlist